:: دوره 5، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) ::
جلد 5 شماره 4 صفحات 501-507 برگشت به فهرست نسخه ها
ژن Outer membrane protein Dدر ایزوله‌های بالینی سودوموناس آئروژینوزا و نقش آن در مقاومت آنتی بیوتیکی
بدرالسادات متقی1، سهراب نجفی پور2
1- گروه میکروب شناسی، دانشکده میکروب شناسی، واحد علوم و تحقیقات شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی، شیراز، ایران.
2- گروه میکروبیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران. ، sohrabnajafipour@yahoo.com
چکیده:   (8245 مشاهده)

زمینه و هدف: سودوموناس آئروژینوزا شایع ترین عامل عفونت‌های بیمارستانی در بیماران بستری می‌باشد. پروتئین OprD یک پورین اختصاصی است که ورود آنتی بیوتیک‌های کارباپنم به درون باکتری را تنظیم می‌کند. فقدان پروتئین OprD سبب مقاومت سودوموناس آئروژینوزا به کارباپنم‌ها می‌گردد. در این مطالعه، حضور ژن outer membrane protein D(OprD) در باکتری‌های سودوموناس آئروژینوزا جدا شده از بیماران بستری در بیمارستان سوختگی قطب الدین شیراز بررسی گردید.

مواد و روش‌ها: از 250 نمونه زخم سوختگی بیماران بستری، 66 ایزوله سودوموناس آئروژینوزا جداسازی شد. ویژگی‌های سویه‌ها توسط تست‌های بیوشیمیایی مورد تائید قرار گرفت و تست آنتی بیوگرام به روش دیسک دیفیوژن انجام گردید. در انتها سویه‌های سودوموناس از نظر حضور ژن  OprDبا روش PCR مورد ارزیابی قرار گرفتند.

نتایج: بیشترین میزان حساسیت جدایه‌های سودوموناس آئروژینوزا نسبت به دو آنتی بیوتیک کلرامفنیکل و کلیستین و بیشترین میزان مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک‌های سیپروفلوکساسین، جنتامایسین، سفوتاکسیم، سفتازیدیم، ایمی پنم، مروپنم، اریترومایسین مشاهده شد. با بررسی توسط PCR، 61% از جدایه‌ها واجد ژن OprD بودند.

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این مطالعه، موثرترین دارو در درمان عفونت‌های سودوموناس آئروژینوزا در بیماران سوختگی آنتی بیوتیک‌های کلرامفنیکل و کلیستین می‌باشند. حذف ژن OprD و موتاسیون در آن سبب مقاومت باکتری نسبت به داروهای کارباپنم می‌گردد.

واژه‌های کلیدی: ژن OprD، سودوموناس آئروژینوزا، مقاومت آنتی بیوتیکی، PCR.
متن کامل [PDF 714 kb]   (2305 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۴/۵/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۴/۹/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۸


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها