:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 12-20 برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات استنشاق بخارات رنگ‌روغنی ساختمان بر سطح سرمی هورمون‌های LH،FSH، استرادیول و ۱٧آلفا هیدروکسی پروژسترون در موش‌های صحرایی ماده
مریم سیاوشی1، رحیم احمدی2، بهروز خاکپور3
1- گروه زیست شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، همدان، ایران ، msiavashi80@yahoo.com
2- گروه زیست شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، همدان، ایران
3- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ایران
چکیده:   (5239 مشاهده)

زمینه و هدف: مطالعات نشان می­دهد که قرارگیری در معرض بخار رنگ و مواد شیمیایی اختلال­های فیزیولوژیک را در پی دارد. هدف از این مطالعه بررسی اثرات استنشاق بخارات رنگ‌روغنی ساختمان بر روی سطح سرمی هورمون­های LH، FSH، استرادیول و ۱٧آلفا هیدروکسی پروژسترون در موش­های صحرایی ماده است.

مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، ۱۵ سر موش صحرایی ماده نژاد ویستار به‌طور تصادفی به گروه­های کنترل و مواجهه با ۱ و ۸ ساعت بخار رنگ در روز تقسیم شدند. پس از ده هفته خون­گیری به روش قلب باز انجام گرفت و پس از تهیه سرم، سطح سرمی هورمون­های LH، FSH، استرادیول و ۱٧آلفا هیدروکسی پروژسترون با استفاده از روش رادیوایمونواسی (RIA) اندازه­گیری شد؛ و در نهایت داده­ها با آزمون آماری آنالیز واریانس یک‌طرفه با سطح معناداری 0۵/0>P تجزیه‌وتحلیل شدند.

نتایج: میانگین سطح سرمی هورمون­های LH و FSH در گروه­های تجربی استنشاق کننده بخارات رنگ‌روغنی به مدت ۱ و ۸ ساعت در روز افزایش معنادار (0۰1/0>P و 0۵/0>P) و میانگین سطح سرمی هورمون­های استرادیول و ۱٧آلفا هیدروکسی پروژسترون در هر دو گروه کاهش معنادار (0۰1/0>P و 0۱/0>P) نسبت به گروه کنترل را نشان داد. این افزایش و کاهش با افزایش مدت‌زمان استنشاق بخارات، تشدید شد.

نتیجه­ گیری: نتایج بیانگر آن هستند که مواجهه با بخار رنگ‌روغن به سبب وجود ترکیبات موجود در آن مانند فلزات سنگین و حلال رنگ با مکانیسم احتمالی ایجاد رادیکال­های آزاد و استرس اکسیداتیو منجر به ایجاد اختلال در ترشح هورمون­های LH، FSH، استرادیول و ۱٧آلفا هیدروکسی پروژسترون می‌شود.

واژه‌های کلیدی: بخارات رنگ‌روغنی، LH، FSH، استرادیول، ۱٧ آلفا هیدروکسی پروژسترون، موش صحرایی
متن کامل [PDF 1334 kb]   (801 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها