:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 138-145 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات تمرین‌های مقاومتی و یوگا بر کیفیت زندگی و قدرت عضلانی بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو: مروری نظام‌مند بر مطالعات پیشین
وحید مظلوم1، وحید سبحانی2
1- دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران ، vahid.mazloum@yahoo.com
2- مرکز تحقیقات طب ورزشی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله الاعظم، تهران، ایران
چکیده:   (4840 مشاهده)

زمینه و هدف: استئوآرتریت زانو به‌عنوان یک مشکل عضلانی اسکلتی شایع در افراد سالمند به‌ حساب می‌آید که منجر به درد، ناتوانی، ضعف عضلانی و کاهش سطح کیفیت زندگی بیمار خواهد شد. هدف از مطالعه حاضر بررسی مطالعات گذشته در زمینهی تأثیر تمرین‌های توان‌بخشی بر کیفیت زندگی و قدرت عضلانی بیماران مبتلا به این عارضه بود.

مواد و روش‌ها: مطالعات انگلیسی‌ زبان مرتبط با تأثیر تمرین درمانی بر کیفیت زندگی و قدرت عضلانی افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو، از سال 2000 تا 2016 میلادی از بانک‌های اطلاعاتی  Medline, PubMed, CINAHL, Medlib, IrMedex, Magiran, Spring link, Scopus, Cochrane, Science Direct استخراج شدند و پس از اعمال معیارهای ورود و خروج، تعداد 11 مقاله برگزیده شدند.

نتایج: یازده مطالعه بررسی‌شده درمجموع شامل 1200 بیمار (میانگین ± انحراف معیار سن: 7/4±5/64 سال) مبتلا به استئوآرتریت زانو بودند. درمجموع 2 مداخله برای این بیماران اعمال‌شده بود که شامل تمرین درمانی و یوگا بیماری بود. بیشترین تعداد متغیرهای وابسته‌ی ارزیابی‌شده شامل پرسشنامه‌های WOMAC و SF-36 و قدرت بود.

نتیجه‌گیری: مقایسه مداخله‌های به‌کاررفته در مطالعه‌های بررسی‌شده به دلیل ناهمگنی متغیرهای وابسته ارزیابی‌شده، گزارش نتایج آن‌ها جهت معرفی مؤثرترین روش برای بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو امکان‌پذیر نبود؛ لیکن اثرات مطلوب تمرین درمانی در خشکی بر علائم و نشانه‌های ناشی از این عارضه در مطالعات مرور شده، مورد تأیید قرار گرفت.

واژه‌های کلیدی: استئوآرتریت زانو، تمرین درمانی در خشکی، کیفیت زندگی، عملکرد
متن کامل [PDF 1062 kb]   (2416 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: فيزيوتراپي
دریافت: ۱۳۹۴/۶/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۶/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها