:: دوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1390 ) ::
جلد 1 شماره 4 صفحات 182-186 برگشت به فهرست نسخه ها
بهبود تولید PRP هموفیلوس آنفلوانزا تیپ b با استفاده از محیط کشت CY اصلاح شده در مقیاس نیمه صنعتی
اشرف محبتی مبارز1، فرشاد نجومی، سید داور سیادت، علی هاتف سلمانیان، نیما خرم آبادی
1- ، mmmobarez@modares.ac.ir
چکیده:   (16677 مشاهده)
زمینه و هدف : همـوفیلوس آنفلوانزا، نوعی باسیل گرم منفی است که سویه های مختلف آن در دو گروه کپسول دار و بدون کپسول طبقه بندی شده اند. هموفیلوس آنفلوانزا سروتیپ b ، یکی از عوامل شایع مننژیت نوزادان و کودکان زیر 5 سال در سراسر جهان می باشد که از کپسول پلی ساکاریدی آن موسوم به پلی ریبوزیل ریبیتول فسفات ( PRP ) جهت تولید واکسنهای کونژوگه گلیکوپروتئینی علیه هموفیلوس آنفلوانزا تیپ b استفاده شده است. هدف از انجام این مطالعه، بهبود شرایط کشت هموفیلوس آنفلوانزا به منظور افزایش تولید PRP در مقیاس نیمه صنعتی است.
مواد و روش ها: سویه استاندارد هموفیلوس آنفلوانزا سروتیپ b ابتدا در فرمانتورهای 2 لیتری حاوی محیط CY (کازآمینواسید- عصاره مخمر) با غلظتهای عادی و یا اصلاح شده گلوکز، عصاره مخمر، Hemin و NAD (نیکوتینامید آدنین دی نوکلئوتید) کشت داده شد و سپس بذر تلقیحی بطور مجزا وارد فرمانتور 50 لیتری با غلظتهای عادی و یا اصلاح شده مواد فوق گردید. پس از هربار فرمانتاسیون، میزان توده سلولی و تولید PRP مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج: با استفاده از محیط کشت CY (کازامینواسید- عصاره مخمر) اصلاح شده ( گلوکز : 6 ، عصاره مخمر : 5/2، Hemin : 03/0 و 015/0 NAD : گرم برلیتر) و فرمانتاسیون در فرمانتور 50 لیتری ، وزن خشک سلولی و غلظت PRP بترتیب به حدود 2/5 و 1/1 گرم برلیتر رسید که در مقایسه با محیط کشت CY معمولی ، بطور معنی داری افزایش نشان میداد. نتیجه گیری : در مجموع ، استفاده از محیط کشت CY اصلاح شده ، در کنار کنترل pH و اکسیژن محلول ، موجب افزایش و بهبودتولید PRP می گردد که بالطبع ، کاهش هزینه های تولید و در نتیجه ، کاهش قیمت تمام شده واکسنهای کونژوگه هموفیلوس آنفلوانزا تیپ b را به دنبال دارد.
واژه‌های کلیدی: هموفیلوس آنفلوانزا تیپ b، پلی ریبوزیل ریبیتول فسفات، محیط CY، گلوکز، عصاره مخمر
متن کامل [PDF 1017 kb]   (3123 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: 1391/11/23 | پذیرش: 1392/6/23 | انتشار: 1392/6/23


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها