:: دوره 5، شماره 2 - ( تابستان 1394 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 210-218 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی ارگونومیک خطر ابتلا به اختلالات عضلانی- اسکلتی پرستاران به روش QEC و تأثیر 8 هفته حرکات اصلاحی منتخب و مداخلات ارگونومی شغلی بر میزان مواجهه آن‌ها
راضیه کریمیان1، نادر رهنما2، زینب کریمی مقدم3، مریم کریمیان3، اعظم جان بزرگی4
1- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزش، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران. ، karimianrazieh@yahoo.com
2- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزش، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران.
3- دانشگاه فسا، فسا، ایران.
4- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزش، دانشگاه بیرجند، بیرجند، ایران.
چکیده:   (7090 مشاهده)

زمینه و هدف: در نگرش ارگونومیک جهت کاهش اختلالات عضلانی- اسکلتی در محیط کار می­بایست تمام مواردی که در وقوع آسیب­ها نقش دارند، مورد ارزیابی قرار گیرند. این نگرش می­تواند زمینه­ساز دستیابی به راه­حل بهینه جهت حذف یا کاهش شیوع اختلالات عضلانی-اسکلتی در محیط کار شود. هدف از تحقیق حاضر ارزیابی ارگونومیک خطر ابتلا به اختلالات عضلانی- اسکلتی پرستاران به روش QEC و بررسی تأثیر 8 هفته حرکات اصلاحی منتخب و مداخلات ارگونومی شغلی بر میزان مواجهه آن‌ها  بود.

 مواد و روش‌ها: بدین­منظور از پرسشنامه نوردیک و روش ارزیابی سریع مواجهه (QEC) در 6 وظیفه کاری پرستاران استفاده شد.

 نتایج: 7/85% از پرستاران، کار در محیط شغلی را عامل اصلی ایجاد اختلالات عضلانی- اسکلتی گزارش کردند و 89% از وظایف مورد مطالعه پرستاران در سطح بالا یا خیلی بالای ریسک قرار داشتند. همچنین تفاوت معنی­داری در تکنیک­های مختلف مشاهده شد (P<0.05)، به طوری که جا­به­جا کردن بیمار (7/87%) بیشترین امتیاز ریسک را به خود اختصاص داد و پس از آن دارو دادن (2/66%)، رگ­گیری (1/65%)، پانسمان کردن (5/64%)، شرکت در ویزیت بیماران (9/59%) و گزارش­نویسی (1/51%) در مراتب بعدی ریسک قرار گرفتند. پس از 8 هفته تمرینات اصلاحی و مداخلات ارگونومی در میزان خطر ابتلا به اختلالات عضلانی اسکلتی کاهش معنی­داری مشاهده شد (P<0.05).

 نتیجه‌گیری: بالا بودن سطح ریسک خطر، نشانه آسیب­زا بودن شرایط و محیط کار در بیمارستان بود که اصلاح تکنیک جا­به­جا کردن بیماران و بهبود شرایط بلند کردن بیماران و اصلاح سایر تکنیک­های مراقبتی و همچنین حرکات اصلاحی منتخب موجب کاهش سطح ریسک خطر شد.

واژه‌های کلیدی: اختلالات عضلانی – اسکلتی مرتبط با کار، QEC، ارگونومی شغلی، تمرینات اصلاحی
متن کامل [PDF 1040 kb]   (2768 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۱ | پذیرش: ۱۳۹۴/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۴/۷/۱


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 2 - ( تابستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها