:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 86-93 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تأثیر عصاره آبی و متانولی گیاه Callistemon viminalis (SOl. ex Gaertn.)G. Don با آمفوتریسین B و بررسی اثرات سینرژیستی آن‌ها
سید جلال الدین اشرف منصوری1، مریم رمضانیان2، راضیه موسوی فرد3
1- دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران ، microjalal@yahoo.com
2- گروه زیست شناسی، دانشگاه پیام نور، ایران
3- -واحد توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان حضرت ولیعصر)عج(، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران
چکیده:   (5407 مشاهده)

زمینه و هدف: ظهور مقاومت دارویی قارچها و همچنین عوارض جانبی داروهای شیمیایی موجود، منجر به تقاضای زیاد برای داروهای ضدقارچی جدید شده است. درنتیجه هدف از این تحقیق بررسی اثر عصاره متانولی و آبی گیاه Callistemon viminalis بر ممانعت از رشد کاندیدا آلبیکانس و بررسی اثرات سینرژیستی آن‌ها در شرایط آزمایشگاهی است.

مواد و روش‌ها: بعد از خشک شدن برگها، عصارهها به روش تقطیر با حلال متانول و آب تهیه شد. اثر عصارههای حاصله در سه غلظت 500، 250 و 125 میکروگرم/میلیلیتر و با استفاده از روش انتشار دیسک و تهیه رقتهای متوالی عصاره بر روی مخمر کاندیدا آلبیکانس مورد آزمایش قرار گرفت. در بررسی اثر سینرژیستی، سویه استاندارد کاندیدا آلبیکانس بر روی محیط حاوی عصاره متانولی کشت داده شد و سپس دیسکهای آمفوتریسین B بر روی آن قرار گرفت.

نتایج: بر اساس نتایج حاصل، اثر ضدقارچی عصاره متانولی گیاه viminalisCallistemon بر روی کاندیدا آلبیکانس بیشتر از عصاره آبی است. در بررسی حداقل غلظت بازدارندگی MIC، عصاره متانولی گیاه viminalisCallistemon در غلظت µg/ml5/62 و عصاره آبی در غلظت µg/ml250 بر قارچ کاندیدا آلبیکانس اثر ضدقارچی نشان داده است. قطر هاله عدم رشد برای آمفوتریسین B، معادل 18 میلیمتر شد و در صورت ترکیب با عصاره متانولی viminalisCallistemon با غلظت  µg/ml5/62 برابر 21 میلیمتر و همچنین در ترکیب با عصاره آبی با غلظت µg/ml250 برابر 19 میلیمتر شد.

نتیجه‌گیری: اگرچه آمفوتریسین B مؤثرترین دارو برای درمان عفونتهای قارچی سیستمیک است، ولی در صورت ترکیب با عصاره گیاه viminalisCallistemon خاصیت آن افزایش مییابد.

واژه‌های کلیدی: Callistemon viminalis، کاندیدا آلبیکانس، عصاره متانولی و آبی، آمفوتریسین B.
متن کامل [PDF 1174 kb]   (809 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها