:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 162-168 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات ضد باکتریایی مشتقات جدید بنزوتیازول و تتراهیدروپیریمیدین بر آئروموناس هیدروفیلا، استرپتوکوکوس اینیایی و ادواردزیلا تاردا به عنوان سه باکتری بیماری‌زای مشترک بین آبزیان و انسان
رضا آرین1، بهزاد قاسمی2، حمید بیضائی3، محسن نجیمی2
1- گروه شیمی، دانشکده علوم، دانشگاه زابل، زابل، ایران ، rezaaryanchemist@yahoo.com
2- گروه پاتوبیولوژی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه زابل، زابل، ایران
3- گروه شیمی، دانشکده علوم، دانشگاه زابل، زابل، ایران
چکیده:   (4545 مشاهده)

زمینه و هدف: رفع تهدید مقاومت آنتی بیوتیکی در باکتری‌های بیماری‌زای زئونوز آبزیان، نیاز به استفاده از ترکیبات ضد باکتریایی جدیدی چون مشتقات تیازول و پیریمیدین دارد. در این تحقیق به بررسی اثر مهارکنندگی تعدادی از مشتقات جدید بنزوتیازول و تتراهیدروپیریمیدین که به تازگی سنتز شده‌اند بر روی آئروموناس هیدروفیلا، استرپتوکوکوس اینیایی و ادواردزیلا تاردا از مهم‌ترین باکتری‌های‌ بیماری‌زای زئونوز آبزیان پرداخته شده است.

مواد و روش‌ها: مشتقات بنزوتیازول و تتراهیدروپیریمیدین سنتز و محلول‌هایی از آن‌ها با غلظت μg/mL 8192 در حلال DMSO تهیه شد. سپس جهت بررسی اثرات ضد باکتریایی، از دو روش انتشار در دیسک و براث میکرودایلوشن استفاده شد. در نهایت نتایج به صورت قطر هاله مهار رشد و حداقل غلظت بازدارندگی رشد (MIC) گزارش گردید.

نتایج: بررسی‌ها، عدم اثر گذاری دو مشتق تتراهیدروپیریمیدین بر هر سه باکتری مورد مطالعه را نشان داد، همچنین هیچ گونه اثر مهارکنندگی از سه مشتق بنزوتیازول بر باکتری آئروموناس هیدروفیلا مشاهده نگردید. البته اثر مهارکنندگی برای مشتقات بنزوتیازول با [MIC] 256 تا 1024 و قطر هاله مهار رشد 3/0±3/4 تا 1/0±2/18 بر استرپتوکوکوس اینیایی و ادواردزیلا تاردا ثبت شد.

نتیجه‌گیری: در این مطالعه اثرات ضد باکتریایی مشتقات جدید بنزوتیازول بر دو باکتری‌ استرپتوکوکوس اینیایی و ادواردزیلا تاردا اثبات گردید. این امیدواری وجود دارد تا با انجام آزمایشات تکمیلی بر آبزیان به ویژه در شرایط مزرعه، این ترکیبات جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک‌های رایج که باکتری‌ها به آن‌ها مقاوم شده‌اند، شوند.

واژه‌های کلیدی: اثر ضد باکتریایی، باکتری‌های بیماری‌زای آبزیان، بنزوتیازول و تتراهیدروپیریمیدین
متن کامل [PDF 1097 kb]   (1310 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۴/۸/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۱/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۶/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها