:: دوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1398 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 1498-1506 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت میزان رضایتمندی بیماران نسبت به خدمات ارائه‌شده در داروخانه‌های سطح شهر کاشان
حمیدرضا بنفشه 1، حمیدرضا گیلاسی2 ، امیر قادری3
1- گروه فارماکولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران ، banafshe57@hotmail.com
2- مرکز تحقیقات فیزیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران
3- گروه مطالعات اعتیاد، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران
چکیده:   (708 مشاهده)
زمینه و هدف: درکشورهای توسعه‌یافته، رضایت بیمار، یک عامل کلیدی در ارزیابی کیفیت سیستم مراقبت‌های بهداشتی است. این تحقیق باهدف تعیین وضعیت رضایتمندی بیماران نسبت به خدمات ارائه‌شده در داروخانه‌های سطح شهر کاشان و عوامل مرتبط با آن طراحی شده است.
مواد و روش‌ها: مطالعه به روش مقطعی بر روی 440 بیمار مراجعه‌کننده به داروخانه‌های سطح شهر کاشان انجام گرفت که به‌صورت تصادفی مورد سؤال قرار گرفتند. پرسشنامه این مطالعه شامل 44 سؤال و متمرکز روی چهار موضوع بود: انتظارات از داروساز، ارتباط با داروساز، مشاوره توسط داروساز و محیط فیزیکی داروخانه. در این پژوهش از نرم‌افزار آماری SPSS نسخه 20 و همچنین از آزمون‌های آماری پارامتریک و آزمون ANOVA برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های مطالعه استفاده شد.
نتایج: بیشترین میزان انتظارات به ترتیب در مورد برخورد خوب و مؤدبانه از داروساز و کارکنان داروخانه (7/92 درصد)، کم شدن مدت‌زمان انتظار (92 درصد)، انتظار از داروساز جهت توضیح موارد مصرف داروها (85 درصد) و انتظار از داروساز جهت توضیح در مورد روش مصرف داروها (5/82 درصد) بودند. بیشترین میزان رضایت بیماران مربوط به خوش‌اخلاق و خوش‌برخورد بودن داروساز (9/78 درصد)، برچسب زدن دارو توسط داروساز (78 درصد) و روشن بودن فضای داروخانه (93 درصد) است.
نتیجه‌گیری: شهرستان کاشان دارای سطوح مختلف رضایت از کیفیت خدمات داروخانه‌ای هستند. برای افزایش سطح رضایتمندی، لازم است که آموزش‌های مناسب در داروخانه‌ها فراهم شود و کیفیت خدمات در همه حیطه‌ها ارتقا یابد.
 


 
واژه‌های کلیدی: رضایتمندی بیماران، خدمات داروخانه، تجربه بیمار، ارتباط داروخانه و بیمار
متن کامل [PDF 565 kb]   (323 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروسازي و فارماکولوژِی
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۲۷


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها