:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 133-137 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش موردی خودکشی با مصرف بیش ‌از حد داروی کلروکین و بررسی متون
مریم حسینی1، غلامرضا خشنود1، سعید غلامزاده2، غلامرضا ناصری1، طاهره طاریان1، عبدالرسول ملک پور1، محمد زارع نژاد1
1- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی تهران ایران
2- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی تهران ایران ، saeedghmail@yahoo.com
چکیده:   (8428 مشاهده)

زمینه و هدف: خودکشی دهمین علت مرگ‌ومیر در دنیا به شمار می­آید. گزارش­های متعددی در مورد استفاده از مواد غیرمعمول در خودکشی‌ها وجود دارد. در این میان استفاده از برخی داروها در خودکشی بسیار نادر بوده که یکی از این داروها کلروکین است.

مورد: جسد خانمی 25 ساله، مجرد و با سابقه بیماری روحی-روانی و چندین نوبت مراجعه به پزشک متخصص اعصاب و روان، در منزلش پیداشده و با شک به خودکشی با دارو و یا سم نامشخص به اداره پزشکی قانونی فارس ارجاع شد.

نتایج: پس از معاینه و کالبدگشایی، در نمونه­های کبد، کلیه و قلب ضایعه اختصاصی و خطیر پاتولوژیکی مشاهده نگردید. در نمونه صفرا به روش کروماتوگرافی لایه‌نازک و HPLC کلروکین یافت شد. در نمونه احشاء و محتویات معده نیز به روش TLC با واکنش مثبت چهار (4+) و تأیید به روش HPLC و GC-MS کلروکین یافت گردید. پس از بررسی جمیع جوانب، درنهایت علت فوت متوفی مسمومیت با کلروکین و عوارض آن تعیین گردید.

نتیجه‌گیری: با توجه به بالا بودن موارد خودکشی در افراد افسرده و با توجه به سوابق مثبت فامیلی و قبلی، استراتژی­های پیشگیرانه بر مبنای شناسایی بیماران افسرده و درمان آن­ها و نیز آموزش خانواده­ها برای تشخیص این بیماری و در کنار محدود کردن دسترسی آزاد به کلرولین و داروهای مشابه آن جهت کاهش عوارض ناشی از Overdose و یا موارد خودکشی پیشنهاد می­گردد.

واژه‌های کلیدی: خودکشی، کلروکین، بیماران افسرده
متن کامل [PDF 826 kb]   (19090 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: پزشكي قانوني
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۶/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها